Vásárlási egyszeregy
Évek óta járok ügyfeleimmel vásárolni.
Minden esetben csak a színtanácsadást követően vállalom ezt a programot.
És még abban az esetben is, ha előtte meghatározzuk a legideálisabb színcsoportot, ha megtörténik az alaknak a meghatározása, a vásárlás előtt még mindig tisztázni kell néhány dolgot, nehogy egy elkeseredett, órákig tartó bolyongás legyen a vége.
.
.
Jöjjön az alaplista – amit neked is érdemes szem előtt tartani, amikor beszerzési körútra indulsz
- Ne időhiányban menjünk vásárolni, kapkodva: a jó lesz még valamire, valamihez! – ritkán mondható eredményes munkafolyamatnak.
- Ha fáradtak, nyűgösek vagyunk, akkor ha egy mód van rá, halasszuk el a programot.
- Döntsük el konkrétan azt, hogy milyen darabokra van szükségünk, attól ne nagyon térjünk el – még akció esetén se!
- Határozzuk meg a maximum összeget, amit a vásárlásra szánunk.
- Alapdarabok mindenképpen legyenek jó minőségűek, ami legtöbbször az árban is megmutatkozik.
- Ruhatárad tükrözze azt, hogy hol és mivel töltöd a napjaid jelentős részét.
Gondold végig, közös vásárlás előtt jegyzeteljünk.
- munkahely X%
- kiemelt, szervezett programok X%
- család, otthon X%
- sport, kirándulás X%
- utazás X%
- szórakozás stb. X%
- Üzletlátogatásokra jobb, ha színkártyát magunkkal visszük, vagy azokat, amihez újabb darabokat, kiegészítőket keresünk. (Kevés ember színmemóriája mondható briliánsnak, és az árnyalatokon pedig végképp el lehet csúszni)
Mielőtt a pénztárhoz vinnéd a kiválasztott ruhadarabokat
- Kell-e vasalni, vagy inkább vasalás-könnyítettre vágysz; milyen a varrása, annak az eldolgozása; hány darabból szabták (ha több darabból, várhatóan jobban illeszkedik a test vonalaihoz); ha vannak rajta zsebek, fodrok, díszítések – akkor azok hol találhatók; lógnak-e a gombok (van-e rajta pótgomb), mosható vagy csak tisztítható.
Én sok ruhámnál ezt nem vettem komolyan – és az eredmény gyászos lett. Az pedig nem kifizetődő, ha minden felvétel után tisztítóba kell vinned. - Csak próba után vásároljuk meg a kívánt darabot. Ettől nagyon ritkán lehet eltérni, amennyiben ismerjük a márkát, annak méretezést, és már van tőlük több darabunk – lehet a kivétel.
- Ha nem jó a méret, ha már ekkor is érezzük, hogy ez nem az igazi, kicsi az esély, hogy később szeretni fogjuk.
- A számozás lehet kiindulópont, de országok és márkák között óriási eltérés tapasztalható. Egyéni vásárláskor tájékozódj, kérj segítséget, ha bizonytalan vagy!
- A próbafülkében – szerencsés esetben – minden oldalról látjuk az alakot. Azért érhetnek meglepetések. Több méretet vigyél be magaddal.
- Mozogjunk a megvásárolni kívánt ruhadarabban: üljünk le; fogjuk keresztbe a karunkat; gomboljuk be; kicsit sétáljunk, forogjunk…
Vásárlásnál figyeld meg a következőket:
-
Nézzük meg az anyag összetételét.
Ma már rengeteg újítással lehet találkozni, ami kényelmi funkciót lát el. Például a viszkóz és kevert szálas termékek nem gyűrődnek, és mégsem izzadsz bele.
Ha már a vállfán gyűrött, ha egy kicsit összecsípjük az anyagot és azonnal gyűrődik, akkor készüljünk fel rá, hogy a használat közben is az lesz.
Rossz minőségű alapanyagokból készült ruhadarabokban soha, de soha nem lesz elegáns a megjelenésünk.
Ha többet szeretnél tudni, akkor látogass el a linken található méteráru boltba, ahol időnként remek workshopokon vehetsz részt. -
Milyen a varrás minősége?
Kívül és belül nézd át a ruházati termékek varrását, öltéssűrűségét. Ideális: 5-6 db/cm
A minőségi darabokon a varrás tökéletesen szabályos, nincsenek kihagyott öltésszámok, kilógó szálak, esetleg feslett, mellé varrt részek.
Alaposan vizsgáld át az ingek, pólók hónaljánál, vállrészénél; a zsebek széleinél, az övhurkoknál és a nadrágok ülepénél elvarrásokat. -
Gomblyukak
Ha gomblyuk használhatatlan, mert túl kicsi (neked kellene méretre vágnod, az anyag megsértésével), ha anyagfoszlány marad a varrás szélén, drága és minőségi daraboknál nincs a két oldalán lezáró szegő – akkor az nem a te ruhád.
-
Gombok
Ha nincs pótgomb (főleg, ha speciális kivitelezésű a gomb), vagy a gombok „szerencsétlenül” lógnak – hagyd az üzletben. Márkás ruháknál gyakran a gombokon is található márkajelzés.
-
Címkék:
A szőtt, márkajelzéssel ellátott címkék a legelegánsabbak. Jelzik, hogy minőségi darabot tartasz a kezedben.
-
Zipzárak:
Érjen el a ruha végéig, ameddig a szabás igényli. Ha csak nem speciális vagy dekorációs igény miatt térnek el ettől a tervezők, kivitelezők.
-
Mosási címkék:
Szöveg+ikon a helyes jelzés, ráadásul annyi nyelven, ahány országban értékesítik az adott terméket.
-
Minta, minták összeszerkesztése
Elöl folytatólagosan záródjanak a minták – vízszintesen és függőlegesen is. Ha a mintaillesztések nem stimmelnek a vállon, ha az ing két kézelője nem egyforma mintakiosztású – az slendrián hatást kelt.
Mire figyelj még?
- hol gyűrődik az anyag (vízszintesen a hátadon, akkor egy számmal nagyobbat kell választani);
- kicsit fogd össze a markodba az anyagot, és ha egy-két másodperc múlva gyűrött lesz, akkor használatkor is;
- szabott ruha kellemesen simul-e a hátadhoz;
- eláll vagy feszül-e a gombolásnál (mellrésznél különösen kínos látvány eredményezhet);
- a gallér lehetetlenül eláll-e a nyakadtól; (szabott ingnél, blézernél hanyag, elméretezett hatást nyújt);
- jó helyen van-e a váll-, illetve a mellvarrás;
- kabátod és a blézer ujjának milyen a szabása: vajon hónaljban feszül, gyűródik; vagy éppen szépen simul és követi a karod vonalát;
- blézer ujja mennyire rövid – ingujj kilátszódhat, mint a fériaknak a zakó alól az ing, kabát alól viszont nem, így a kabát ujja legyen hosszabb (persze a 3/4 -es ujj kivétel)
- kabát milyen hosszú; gondold végig mihez viseled – nem elegáns, ha a kabát alól kikandikál „egy darab” ruha
- a szoknya, ruha tapad és/vagy felcsúszik-e, ha leülsz benne;
- díszkomfort érzésed van benne, még ha nem is tudod az okát – akkor is engedd el.
Végül, de nem utolsósorban
- Óvatosan végezz a varrásoknál egy kis „rángatástesztet”. ha kicsit meghúzód a varrásnál a ruhát, és már hallod hogy pattog a cérna – tedd vissza. Sajnálom.
- A nappali fény az, ami visszaadja a valódi színt. Igaz, léteznek olyan világítótestek, amelyek képesek megközelítően hasonló érzést nyújtani, mint a természetes fény.
- A blokkot tedd el.
- Vásárlásainkat igyekezzünk kordában tartani, ne halmozzunk fel felesleges dolgokat már csak azért sem, hogy kíméljük a pénztárcánkat és a környezetünket.
Tudtátok, hogy a vásárlási kényszert függőségként kell kezelni?