A tökéletes táska megtalálása hosszadalmasabb, mint gondolnánk. Az egyik túl kicsi, a másik túl nagy, a harmadik nem kényelmes, nem praktikus, vagy nem elég sokoldalú, és még sorolhatnám. És persze a funkcionalitásán túl még esztétikailag is illeszkednie kell a ruhatárba, az életmódhoz, a különböző alkalmakhoz.
A nők táskamániájáról már számtalan legenda és vicc született. Nyilvánvalóan kívülről úgy tűnik, mintha ez egy valódi mánia lenne, de ritka kivételektől eltekintve, szó sincs mániáról, sokkal inkább csak keressük az igazit, a tökéletes táskát. Ami stílusos, ami praktikus, amit kényelmes viselni, amit több mindenhez tudunk viselni.
A tökéletes táskát keresve, kérdések sokaságát tesszük fel, feltételezem te is.
Milyen lenne nekem a tökéletes táska? Ami csillog? Vagy ami bőr? Vagy ami megy a cipőmhöz? Vagy inkább, ami teljesen elüt tőle? Mi az idei szezon legtrendibb darabja? Vagy legyen inkább klasszikus, időtlen?
Létezik olyan táska, ami egymaga megtestesíti az összes kívánságot és feltételt? Mind tudjuk, ez szinte lehetetlen! Akkor tényleg csak az marad, hogy minden egyes szituációra újabb és újabb táskát veszel? Ez sem járható út.
Na de akkor milyen szempontokat érdemes szem előtt tartani a kereséskor? Mi a tökéletes táska megtalálásának titka?
A táska egy kiegészítő, így erre is igaz, hogy színben, stílusban és méretben igazodnia kell hozzád, az elérni kívánt célodhoz. Ha a harmonikus megjelenés megteremtése a célod, akkor ahhoz, ha pedig diszharmóniát vinnél vele a szettedbe, akkor pedig annak megfelelően érdemes választanod. Én inkább a harmonikus összhatást preferálom és ezt tanítom, ezért ennek mentén haladunk.
#1. titok a színharmónia
A színtípusodnak megfelelően a tökéletes táska hideg színárnyalatú, ha hideg színtípusba tartozol, vagyis hideg színekbe öltözöl. Ha pedig meleg színtípusba tartozol, akkor meleg tónusú színekbe öltözve, a táskád is ennek megfelelően meleg árnyalatú legyen.
Ha nem vagy benne biztos, hogy melyik színtípusba tartozol, akkor ez a színtípusokról szóló cikk segíthet ebben.
Ha egy vagy két táskát szeretnél, akkor érdemes a saját színtípusodnak megfelelő bázisszínből választani. Tél típusként a fekete adja magát. Ha nincs a ruhatáradban fekete szín, akkor táskából se válassz feketét. Nyár színtípusként egy középszürke jó választás lehet. Tavaszként egy közepes árnyalatú barna, Őszként pedig egy sötétebb barna.
Persze az is kérdés, hogy a ruhatáradban vannak-e világos színek?
Sötét színtípusok Sötét Ősz/Sötét Tél palettájában nem igazán vannak világos színek, így ha te is közéjük tartozol, akkor neked nem muszáj a középárnyalatokból választani, elmehetsz a sötétebbek felé.
Ugyanez, csak fordítva igaz a világos színtípusokra a Világos Tavasz/Világos Nyár típusokra. Mivel nekik nincsenek sötét színek a palettájukban, bátran választhatnak világosabb táskát, az menni fog minden szetthez.
Az élénk típusok Élénk Tavasz/Élénk Tél és a meleg típusok Meleg Ősz/Meleg Tavasz, valamint a hideg típusok Hideg Nyár/ Hideg Tél inkább egy sötétebb és egy világosabb, vagy egy középárnyalatú alapszínben gondolkodjanak, mivel az ő palettájuk szélesebb világos/sötét skálán mozog.
Ha a színválasztást illetően bizonytalan vagy, akkor adok még egy ötletet!
Nézd meg a cipő repertoárodat, és a cipő(i)d színével összhangban lévő darabot válassz! Ha stílusos és trendi akarsz lenni, akkor a cipőd és a táskád ne legyen azonos színben, anyagban, mert az merevvé fogja tenni az összhatást. Fontos, a szabályt fel lehet rúgni és vannak kivételek is, amik rácáfolnak erre, de ott egészen tudatosan van összehangolva, és más módon érkezik meg a spontaneitás. Tehát nem azonos, csak összhangban lévő, egy színcsaládból származó árnyalat fog a mostani trendeknek megfelelően működni.
#2. titok a stílusösszhang
A stílusösszhang nem feltétlenül azt jelenti, hogy a táskád és a viselt szetted azonos stílusú kell legyen. A stíluskeveréssel csodálatos kreatív összeállításokat lehet létrehozni. A stílusösszhang arra vonatkozik, hogy a te tökéletes táskád összhangban van a te egyedi stílusoddal. A te egyedi stílusod pedig egy olyan stílus, ami csak rád jellemző stíluselemeket tartalmaz. Vagyis, ha a te stílusod alapja a drámaiság (pl. feltűnő kiegészítők, extrém szabások letisztult alapdarabokkal keverve), akkor valószínűleg neked nem egy rojtos, barna bőr boho vödörtáska lesz a tökéletes táska. Azért nem, mert ezek annyira távol állnak egymástól stílusban, hogy nem nagyon lehet őket összeilleszteni egy szettbe anélkül, hogy a táska “ki ne ugrana” belőle. Érdemes tehát olyan stílusú táskát választanod, ami nem a pólus másik végén található, így meg lesz az összekapcsolhatóság esélye az uralkodó öltözködési stílusoddal.
#3. titok a méretválasztás
Hiába a trendek, hogyha az alkatod nem támogatja az adott fazont. A tökéletes táska kiválasztásánál figyelemmel kell lenni arra, hogy a testalkatod támogatja-e az adott táskaméretet. Pár éve az egészen mini táskákkal voltak tele az üzletek. Nagyon cuki, csak semmire sem jó, mert még egy telefon sem fért el benne. Most képzelj el egy 178 cm-s telt hölgyet egy ilyen táskával! Aztán itt van a mostani “big shopper” trend. Ezek a táskák nem egyszerűen nagyok, hanem óriásiak. A táska viszi a nőt. Különösen, ha mondjuk 158 cm-s filigrán hölgyről van szó.. Ha elképzelted mindkét példát, akkor ugye te is látod, hogy nemcsak vicces, hanem totálisan előnytelen is. A pici táska teltebb viselőjén még tovább hangsúlyozza a teltségét, a pici alkathoz a hatalmas táska láthatatlanná teszi viselőjét. És akkor az lenne a logikus, hogy a telt és magas nőnek jó lesz a hatalmas táska, de nem. A tömegnövelő hatás miatt az sem lesz jó.
A tökéletes táska támogatja az arányaidat és az alkatodat. Nem nagyít, nem kicsinyít, nem nyom össze, nem veszi át a hatalmat feletted és nem is törpül el rajtad. A tökéletes táska harmóniában van veled és az outfiteddel, harmóniában van a stílusoddal.
+1 titok az életforma és alkalom
Az életformád a legmeghatározóbb abban, hogy számodra milyen a tökéletes táska. Tehát még mielőtt döntenél egyik vagy másik fazon mellett, érdemes megvizsgálnod, hogy hova fogod használni? Az életformád, a napi teendőid, a programjaid között vannak-e olyan közös pontok, amit egyetlen tökéletes táska ki tud szolgálni? Különben el kell engedned az “egy tökéletes táska mindenre” koncepciódat. Persze két táska is tud tökéletes lenni, igazából nem is annyira a számuk számít, hanem az, hogy egyik oldalról ne legyen feleslegesen túl sok, másik oldalról meg legyen minden helyzetre és alkalomra, ami csak előfordul az életedben. Ha egy táskát szeretnél, akkor az legyen középméretű, ha két táska is szóba jöhet, akkor érdemes egy közepes és egy kis méretű táskát választanod.
A nagyobb táska a rohanós hétköznapokra kiváló, amikor több dolgot szeretnél magaddal vinni. Hivatalba, irodai munkakörnyezetbe a nőies fazonú üzleti táska a nyerő választás. (A laptoptáska nem minősül női táskának!)
A kis táska pedig alkalmakra: szórakozóhelyre, étterembe, színházba, moziba, randira stb. Persze ha a nagyobb táskád megfelel az alkalmakra is, akkor a kis táskát megspórolhatod. Ugyanakkor, ha az etikettet is figyelembe veszed, akkor ne hagyd számításon kívül, hogy esti alkalmakra a kicsi, lapos (pl. borítéktáska) az illőbb.
Ha te ilyen programokra egyáltalán nem jársz, viszont kirándulni, sportolni, játszótérre annál inkább, akkor a kis táska helyett egy hátizsák jobb választás.
Ezeket nyilván elméletben mindenki tudja, ugyanakkor annyi szempontot kell figyelembe venni a tökéletes táska kiválasztásánál, hogy aztán kiderül, a gyakorlatban mégsem annyira egyszerű minden szempontra figyelni.
Összefoglalva:
A tapasztalatom szerint egy táskával nem igazán lehet megoldani mindent. Egy világosabb, egy sötétebb, egy nagyobb és egy kisebb táska az, amiből már jól lehet gazdálkodni. Ez 4 táskát jelentene alapesetben. Viszont az életformád és a színtípusod ismeretében ennél kevesebb is elég lehet. Inkább legyen kevesebb, de jobb minőségű táskád, mint sok-sok gyenge minőségű, nagy márkákat utánzó olcsó darab. Persze sok esetben használat közben derül ki, hogy kedvelsz-e egy táskát vagy sem. Mindenkinek van egy-egy preferált darabja, ami méretében, fazonjában megelőzi a többi darabot, és már-már elnyeri a tökéletes táska címet. Addig ne állj meg, amíg meg nem találod a számodra szerethető, jól kihasználható darabot.
Szeretnél jobban elmélyedni a stílusban? Megtanulnád szakmaként, vagy a megszerzett tudást a saját stílusod kialakítására fordítanád?
Gyere és csatlakozz a sikeres tanítványaim közé. Végezd el a stílustanácsadó tanfolyamot! Információt a következő tanfolyamról a linkre kattintva találsz.