fbpx Creative Web Ideas

Az emberiség kötődése a fekete színhez messzire nyúlik vissza. Egyszerre sugároz eleganciát, és fűződhet hozzá a láthatatlanság mély elementáris vágya, vagy éppen távolságtartás. Attól függően, ki hogyan tekint rá, lehet imádni és tartózkodni tőle. Egyet nem nagyon lehet, érzelemmentesen, semlegesen viszonyulni hozzá. Belegondoltál már, hogy a fekete szín mennyire meghatározója a mindennapoknak? Jelen van és vitathatatlanul erőteljesen mutatkozik meg.

Nézz körül! Hány fekete színű tárgyat látsz csak a közvetlen környezetedben?

Ha kinyitod a szekrényedet nagy valószínűséggel találsz benne jó néhány fekete darabot, akkor is, ha a te adottságaiddal nincs összhangban. Talán akkor is, ha már jártál színtanácsadáson, és pontosan tudod, hogy a fekete nem a te színed.

El kell ismerni, hogy a fekete csodálatos! A fekete szín mindenütt ott van. Hátteret ad megannyi ragyogó színnek. Persze másként tekintünk a fekete színre, ha színtanácsadásról van szó, hiszen a legtöbb színtípusnak előnytelen, és ezért nem ajánljuk. De a fekete jelentőségteljességét nem lehet vitatni, és kizárni sem kell az életedből (bizonyos életeseményekhez, dress code-hoz kötődően), legfeljebb a ruhatáradból, ha nem a Telekhez tartozol.

Annak ellenére, hogy a feketéhez nem lehet semlegesen viszonyulni, ha  a szín fizikáját vesszük alapul, akkor kiderül, hogy

A fekete szín semleges!

A három semleges „szín” egyike. A fekete, a fehér és a valódi szürke, amelyek színezettel nem rendelkeznek.
Ezek képezik az úgynevezett szürkeskála fő pontjait, és mint ilyenek a színek térbeli ábrázolásának alappillérét is jelentik egyben.

szürkeskála ruhák

Ha a feketéhez fehéret adsz, azzal világosítod, és megkapod a szürke különböző árnyalatait.
Ha a fehérhez feketét adsz, akkor azzal sötétíted.
A szürkét pedig sötétítheted és világosíthatod is, attól függően, hogy a „skála” melyik irányába szeretnél ellépni.

Amíg egy irányban (egy dimenzióban) változtatod őket, addig megmarad a semlegességük, viszont amint kilépsz a térbe, már megjelenik valamilyen színárnyalat – legyen az sötét vagy esetleg világos. A feketére vonatkoztatva a szabályt, ha feketét világosítasz fehérrel, akkor szürkét kapsz, rajta maradva az egy dimenziós skálán, ha viszont a feketéhez egy nem semleges színt keversz, akkor többé már nem tekinthető semleges színnek, mert megjelenik benne a színezet. Akkor is, ha ez szabad szemmel nem is érzékelhető.

 

Színdinamikai szempontból tehát azok  a színek tekinthetők semlegesnek, amelyek nem köthetők a színkörhöz, vagyis nincs sem színezetük, sem rezgésszámuk, sem hullámhosszuk (ezek a szín kritériumának a feltételei). A feketének egyik sincsen.

De akkor jogos a kérdés, a feketét ezek alapján színnek tekintjük vagy sem?

Köznapi nyelvhasználatban színként használjuk és színként tekintünk rá. Fizikai szempontból viszont a fekete nem definiálható színnek. Ez ne tartson vissza attól, hogy annak nevezd, különösen mert a nyelvhasználatunk annál sokkal  összetettebb, hogy folyton a definíciók  figyelembevételével fejezzük ki magunkat.
Tehát  a kérdésre a válasz: igen, a hétköznapokban színként kell őket kezelni.

És ha már a fizikánál és a meghatározásoknál tartunk, akkor itt van

néhány izgalmas tény a fekete „színről”

Megkülönböztetünk abszolút és relatív feketét.
Az abszolút fekete teljes mértékben elnyeli a ráeső hő- és fénysugarakat. Semmit nem ver vissza és nem is engedi át a sugarakat. Tehát a fekete szín érzete akkor keletkezik, ha nem jutnak fénysugarak a szemedbe.

A mindennapi gyakorlatban: földi körülmények között ilyennel nem találkozhatsz, így bizonyítottan nincs körülötted olyan látható tárgy, amelyik erre képes. Bár laboratóriumi körülmények között, lézersugarak segítségével sikerült olyan koromfekete fémet előállítani, ami majdnem képes 100%-ban elnyelni a fénnyalábot.

A relatív feketét valamihez viszonyítva látod feketének. Érdekes, hogy sokszor az egyes színek legsötétebb árnyalatát is feketének látod, különösen ha nincs viszonyítási alapod.
Szabad szemmel a korom, a fekete bársony, a szurok, az ébenfekete azok a  színek, amelyeket a legsötétebbeknek érzékelsz és feketének nevezel. Nagyjából 5-10% világosság (V) alatt a szem már közel egyformának látja azokat a színes felületeket is, amelyeknek a színtartalmát már csak műszerrel lehet kimutatni.

fekete szín érdekes tények és legendák

 

A tényeken túl az érzelmi viszonyunk a feketével összetett, ahogy erről már a cikk elején volt szó.

Szinte kivétel nélkül minden színt fel tudsz ruházni pozitív és negatív jelzőkkel, attól függően, ahogy viszonyulsz hozzá, amilyen érzelmeket táplálsz az adott szín iránt, vagy éppen ahogy generációkon keresztül másolódott. Ezt színasszociációnak hívjuk, és többnyire egy tudattalan folyamat, bár előfordul az is, hogy pontosan tudod, miért érzel taszítást egy szín kapcsán. Ahogy írtam, a feketét lehet imádni és lehet utálni. Azon kevés szín egyike, ami a megítélését illetően elég széles spektrumon mozog.

Néhányat összegyűjtöttem:

Negatív színasszociáció: gyász, fájdalom, halál, félelem, távolságtartás, bánat, depresszió, szomorúság, szigor, reménytelenség, gonoszság, bűn;
boszorkány, fekete angyal, sötét éjszaka, fekete piac, fekete mágia, fekete lista, fekete halál (pestis), bánat (címertanban), ördög, feneketlen mélység, pokol, ókorban az alvilág isteneihez kapcsolták.

Pozitív színasszociáció: erőteljes, elegáns, ünnepélyes, komoly, tekintélyt sugárzó, tiszteletet parancsoló, előkelő, hatalmat kifejező, rejtélyes, alakformáló,
frakk, szmoking, luxus, jin-jang, fekete-fehér, férfi-nő egyensúlyának jelképe.

 

Tudtad, hogy a fekete szín filozofikus megközelítésben:

a kezdet és a vég színszimbóluma, a fogantatás és a halál körforgásának a jelképe,
a legelső színek egyike, amelyet őseink megneveztek a színsorból.

Tudtad, hogy a legendák szerint:

a művészek és a félénk emberek gyakran viselnek feketét,
a fekete nemcsak a színeket nyeli el, hanem a zajszennyezést is csökkenti,
Egyiptomban a termékenység és az újjászületés jelképe a fekete,
a fekete macska nem minden kultúrában hoz szerencsétlenséget, pl. a tengerészek a szerencsét társították hozzá,
elősegíti a kreativitást, az erőteljesebb fókuszálást, ha feketét viselsz,
a férfiakra vágykeltő hatással van, ha választottjuk feketét visel.

Szeretnél többet tudni a színekről?

Szeretnéd tudatosabban használni, beépíteni a környezetedbe vagy  a ruhatáradba, akár a feketét, akár más színeket? Esetleg színekkel dolgozol és elmélyítenéd a  tudásodat? Akkor várlak a Színelmélet tanfolyamon, ahol ennél sokkal több izgalmas, színekkel kapcsolatos dolgot tanítok meg neked, és  közben gyakorlatokon keresztül a színlátásodat is fejlesztjük.

 

 

Pin It on Pinterest