A kabátválasztás nem egyszerű feladat. Egyszerre több szempontot kell figyelembe venni, hiszen ideális esetben hosszú távra tervezel, többféle stílushoz, a már meglévő ruhatárad darabjaihoz is illeszkednie kell. Mennyire legyen trendi? Legyen inkább klasszikus? A kabátválasztás nem az üzletekben kezdődik, hanem még otthon. Első lépésként át kéne gondolnod pár dolgot, hogy az üzletek kínálatát már tudatosan szemléld.
Összegyűjtöttem pár kérdést, amiket fel kell tenned magadnak kabátválasztás előtt:
#1. Trendek szerint válasszak, vagy legyen inkább évadokon átívelő klasszikus darab?
A trendi fazonok mindig nagyon frissek és stílusosak, a kérdés az, hogy az adott darab, vajon egy szezonos fazon, vagy olyan, ami a trendben marad több éven keresztül? Ezt előre nem mindig könnyű megítélni. Az biztos, hogy minél extrémebb egy darab, annál valószínűbb, hogy nem lesz sokáig a topon. Persze az ellenkezőjére is van példa. A steppelt dzsekik éveken át trendinek számítottak, most egy kicsit a szövetkabátok előretörése miatt a háttérbe szorultak. De arra biztosan lehet számítani, hogy a steppelt tolldzsekik nem mennek messzire és rövidesen visszatérnek. Viszont mindig alakulnak kicsit. Változik a fazon, a vastagság, a steppelési minta. Ezért erre is igaz, hogy egy klasszikusabb, letisztultabb fazon időtállóbb lesz. A szövetkabátokra is ugyanez igaz. A nagy sállal fazonírozott darabok nem biztos, hogy megérik a befektetést, mert nagy eséllyel nem fognak több szezonon átívelni. Ez esetben az a nagy kérdés, hogy nálad alapdarab lenne-e? Ha igen, akkor most kell rá lecsapnod, és akkor mindegy lesz, hogy esetleg kifut, te szívesen fogod viselni később is.
Ha biztosra akarsz menni a kabátválasztásban és inkább egy letisztult alapdarab mellett döntenél, ami biztos, hogy időtálló, akkor ne ezeket a trendi fazonokat válaszd. A klasszikus szabású kabátok, mint az egysoros, vagy duplasoros gyapjúkabátok, mindig elegánsak maradnak.
Színekben is érdemesebb a klasszikus színek közül választani, mivel a fekete, szürke, bézs, sötétkék árnyalatok sokoldalúan viselhetők, időtállók, a ruhatárad többi darabjával is könnyen kombinálhatók – természetesen az évszaktípusod szerint.
#2. Az életformámhoz, milyen kabát illeszkedik leginkább?
Persze ez egészen alap kérdésnek tűnik, amit mindenki tud, de az a helyzet, hogy annak ellenére, hogy mindenki tudja, sokszor szem elől tévesztjük kabátválasztáskor, hogy “hiába gyönyörű az a kabát, ami ellőtt állok, ha nem lesz alkalmam sokat viselni, akkor nem érdemes megvenni”. Kivéve, ha több télikabátot szeretnél és szívesen költesz többféle fazonra.
Ha te folyamatos aktivitásban lévő, kültéren hosszan tartózkodó, sokat mozgó vagy, akkor számodra az alapdarab, biztosan nem egy hosszú és nehéz szövetkabát lesz, sokkal inkább egy könnyen tisztítható, rövidebb, sportosabb, melegebb, esetleg vízállóbb darab. De ha te irodában dolgozol, kocsival jársz, vagy sokat vezetsz, főleg elegánsabb darabokat viselsz, akkor nem a steppelt dzseki lesz az elsődleges kabátod. Az életmódból fakadó praktikum a legfontosabb szempont, amit télikabát választásnál figyelembe kell venned. Persze a szövetkabát és a toldzseki a pólus két vége, még számos más lehetőséged is van kabátválasztásod során. A képeken találsz inspirációt hozzá.
#3. A ruhatáramban milyen ruhadarabok vannak túlsúlyban? Stílusában a többi ruhához milyen kabát illeszkedik, és mi üt el tőle?
A stíluskeverés egy roppant kreatív dolog, abszolút támogatom, de a kabátválasztásban, ha alapdarabként fog funkcionálni, akkor ne ez legyen előtérben. A cél, hogy a kabátod minél több ruhadarabodhoz illeszkedjen. Ez nem azt jelenti feltétlenül, hogy ha a mindennapi öltözködésed letisztult és minimalista, akkor a kabátod is legyen az! Bele lehet vinni egy kis izgalmat, választhatsz egy merészebb kabátot, hogy megtörd a minimalizmus egyhangúságát. Viszont típus szempontjából, fazon szempontjából, anyagválasztás szempontjából működnie kell a legtöbb összeállításban. A stíluskeveredést megoldhatod a kiegészítőkkel, lábbelivel és minden mással. Persze, amikor sokadik kabátként választasz, akkor már nagyobb tere van az extrémebb, vagy más stílusú daraboknak. Lehet az elegáns kabátot keverni sportosabb darabokkal, vagy visszavenni az outfit eleganciáját egy casual kabáttal. De vigyázat – utóbbi irányban nem mindig működik jól!
#4. Az alkatomon milyen fazon működne jól? Milyen sziluettet szeretnék létrehozni?
A kabátfazon kiválasztása kulcsfontosságú ahhoz, hogy az alkatodhoz illeszkedjen, és kiemelje annak előnyeit. Egy jól megválasztott fazon nem csak a stílust fokozza, hanem a testarányokat is harmonikusabbá teheti. Már elég az is, hogy az anyagmennyiség, vagy a szabás nem az alkatodat támogató, előnytelen lesz és ront az összképen. Ezért jó, ha tisztában vagy az alkati sajátosságaiddal. És itt nem csak arra gondolok, hogy ismered az alkati besorolásodat, hanem arra is, hogy azon belül is tudd a saját egyedi testarányaidat, a váll szélességedet, a felsőtested és alsótested arányát, a kebel méretedet, a karhosszúságodat és karvastagságodat, azt, hogy a te magasságodhoz mi az, ami előnyös és persze azt is, hogy milyen hatást szeretnél elérni. Magasítanál-vékonyítanál, alacsonyítanál- optikailag tömegnövelnél?
Ha magas vagy, akkor neked csodásan állnak a bővebb, hosszabb, egyenes fazonú télikabátok. De ha alacsonyabb vagy, akkor egy hosszabb kabát téged nagy eséllyel össze fog nyomni. Amennyiben a fazon karcsúsított, vagy övvel záródik, akkor az alacsonyítás már kevésbé markáns. Azért ha van lehetőséged, inkább térdig érő, midi fazont preferálj.
Ha szélesebb vállad van, válassz egy kevésbé strukturált, lágyabb vonalú kabátot, ami kompenzálja a vállszélességedet.
A mellrésznél hangsúlyos fazonok, mint a duplasoros kabátok, jók lehetnek, ha a kebelméreted nem jelentős, ellenkező esetben szélesíteni fog.
Ha telt alkatod van, akkor a túl sok anyag, a nagyon bő fazon, a vastag, merev, vagy a sok levegőt tartalmazó darabok nem lesznek előnyösek.
#5. Milyen anyag támogatná a sziluettem, az életstílusom, a személyes preferenciám?
Az anyagválasztás nem csak az ár tekintetében meghatározó a kabátválasztás során, hanem abban is, hogy milyen sziluettet eredményez, mennyire lesz meleg, mennyire illeszkedik az életformádba, vagyis mennyire lesz kényelmes viselni és mennyire lesz tartós.
A gyapjú például nagyon meleg, tartós és elegáns, de hajlamos gyűrődni, nehéz, és nem könnyű tisztán tartani sem, tisztítóba kell vinni. Az ára is magasabb.
A szintetikus anyagok, mint a poliészter, a poliamid könnyebbek, gyorsabban száradnak, de kevésbé szellőznek, nem tartósak, és már rövid használat után jelentkeznek rajtuk a használat jelei, ami miatt gyorsan olcsó hatást keltenek.
A szintetikus és természetes anyagok kombinációi talán minden tekintetben a legelérhetőbb és legkényelmesebb megoldások. Válassz gyapjút is tartalmazó darabokat, akkor melegebbek és minőségibbek lesznek. Ha sokat utazol, válassz olyan anyagot, amely kevésbé gyűrődik és könnyű. A pufi kabátoknál figyelj a töltetre: a pehely jobban tartja a meleget, míg a műszálas töltetek könnyebbek és kevésbé gyűrődnek.
#6. Milyen kabáthosszt preferálok?
Egy térdig érő kabát a legpraktikusabb, mivel kényelmesebb viselet hosszú társainál, mégsem veszít az eleganciájából. Minden testmagassághoz, alkathoz előnyös, lehet benne mozogni, mégis jól melegít. Könnyebb tisztán tartani. Jól kombinálható mindennapi és formálisabb szettekkel is. A rövidebb kabátok (például derékig érő fazonok) fiatalosabbak és sportosabbak, de hidegebb napokon kevésbé védik a derekat, popsit, lábat és az nem mindig néz ki jól, ha kilógnak alóla más darabok. Egy hosszabb, bokáig érő kabát nagyon elegáns lehet, de korlátozza a mozgást, súlyosabb, és állandó látogatója leszel a ruhatisztítóknak.
#7. Milyen kiegészítőim vannak a leendő kabátomhoz?
A kabáthoz illeszkedő kiegészítők kiválasztása nagyban befolyásolja az összképet. A gardróbod kínálata befolyásolhatja a kabátválasztásodat, de azért ennek nem kell mérvadónak lenni. Egy klassz sál, sapka beszerzése nem hatalmas költség. Nyugodtan ereszd szabadjára a kreativitásodat, csak azt az egyet vedd figyelembe, hogy a sapka sál ne egy szettből legyen, mert az nem kelt spontán hatást. Márpedig a stílusosság sosem erőltetett és merev, a könnyedségnek, a spontaneitásnak “kell” tükröződnie belőle.
#8. Milyen méretű kabátra van szükségem?
Amire érdemes figyelned, hogy az sosem jó, ha a kabát feszül, nincs benne mozgástér, mert akkor kényelmetlen lesz, és nem is néz ki jól, ha teljesen rád cuppan. A rétegezhetőség ma már szinte elvárás egy kabátnál. Gondolj arra, hogy egy hidegebb napon, vagy amikor stíluselem a plusz réteg hogyan tudod ezt megtenni. Hagyj helyet egy vastagabb pulóvernek, egy vékonyabb pehely dzsekinek, farmerdzsekinek, vékony bőrdzsekinek vagy mellénynek. Nézd meg, hogy a kabát ujja elég bő-e ahhoz, hogy kényelmesen viselj alatta rétegeket, be tudod-e gombolni akkor is, ha több réteg lesz alatta?
Általában egy lazább, 2-3 cm bőséget tartalmazó kabát néz ki a legelőnyösebben viselőjén. Amiben van egy kis térköz, de nem növeli optikailag a testméretet.
#9. Milyen nyakmegoldások és záródások működnek nekem?
A nyakmegoldás nem csak esztétikai, hanem funkcionális szempontból is fontos. A magas nyakú vagy állógalléros kabátok védik a nyakat hideg időben, míg a gallér nélküli fazonok modernebb, minimalista hatást keltenek, viszont picit cúgosabbak. A választásod függ attól, mennyire vagy fázós, illetve, hogyan fogod viselni. A kapucni praktikus esőben, de figyelj rá, hogy jól illeszkedjen, különben inkább zavaró lesz, mint hasznos. Ha a kabát gomb nélküli, derékkötős, akkor nézd meg, kellőképpen fedik-e egymást a rétegek, különben fázhatsz, amikor szétfújja a szél. Gyönyörűek ezek a kabátok, de alapkabátnak nem javasolnám, mert ha ebben akarod megoldani a telet, akkor a nagy zimankóban azt fogod kívánni: “bárcsak lennének rajta gombok, amik teljesen összezárják a kabátomat”.
Összefoglalva
Úgy gondolom, hogy egyetlen télikabáttal nem lehet minden időjárási viszonyt, minden alkalmat és élethelyzetet megoldani. Ha mégis ez lenne a cél, akkor egy térdig érő, klasszikus, a lehető legkevésbé sportos tollkabát, levehető kapucnival, ami a legtöbb lehetőséget rejti magában. Nem mondom, hogy mindenre tökéletes megoldás, de a legtöbb helyzetben és életforma esetén jól kihasználható. Ezt érdemes figyelembe venned a kabátválasztás során
Szeretnél többet tanulni a stílusról, elmélyednél az alkatokban, a gardróbrendezés, a vásárlás rejtelmeiben? A stílustanácsadó tanfolyamon megteheted ezt. Gyere és tanulj egy új szakmát, vagy csak építsd be a tanultakat a saját stílusod kialakításába.