Évek óta járok ügyfeleimmel vásárolni. Minden esetben csak a színtanácsadást követően vállalom ezt a programot. És még abban az esetben is, ha előtte meghatározzuk a legideálisabb színcsoportot, ha megtörténik az alaknak a meghatározása, a vásárlás előtt még mindig tisztázni kell néhány dolgot, nehogy egy elkeseredett, órákig tartó bolyongás legyen a vége.
.
.
Jöjjön az alaplista, mely folyamatosan bővíthető
- Ne időhiányban menjünk vásárolni, kapkodva: a jó lesz még valamire, valamihez! – ritkán mondható eredményes napnak.
- Ha fáradtak, nyűgösek vagyunk, akkor ha egy mód van rá, halasszuk el a programot.
- Döntsük el konkrétan azt, hogy milyen darabokra van szükségünk, attól ne nagyon térjünk el – még akció esetén se.
- Határozzuk meg a maximum összeget, amit a vásárlásra szánunk.
- Alapdarabok mindenképpen legyenek jó minőségűek, ami legtöbbször az árban is megmutatkozik.
- Ruhatárad tükrözze azt, hogy hol és mivel töltöd a napjaid jelentős részét. Gondold végig, közös vásárlás előtt jegyzeteljünk.
- munkahely
- kiemelt, szervezett programok
- család, otthon
- sport, kirándulás
- utazás
- szórakozás stb.
- A színkártyát vigyük magunkkal, vagy azokat, amihez újabb darabokat, kiegészítőket keresünk. (Kevés ember színmemóriája mondható briliánsnak, és az árnyalatokon pedig végképp el lehet csúszni.)
- Nézzük meg az anyag összetételét. Ha már a vállfán gyűrött, ha egy kicsit összecsípjük az anyagot és azonnal gyűrődik, akkor készüljünk fel rá, hogy a használat közben is az lesz.
- Rossz minőségű alapanyagokból készült ruhadarabokban soha, de soha nem lesz elegáns a megjelenésünk.
.
Miket vizsgáljunk még meg?
- Kell-e vasalni, vagy inkább vasalás-könnyítettre vágysz; milyen a varrása, annak az eldolgozása; hány darabból szabták (ha több darabból, várhatóan jobban illeszkedik a test vonalaihoz); ha vannak rajta zsebek, fodrok, díszítések – akkor azok hol találhatók; lógnak-e a gombok (esetleg van-e rajta pótgomb, ha az speciális), mosható vagy csak tisztítható.
- Csak próba után vásároljuk meg a kívánt darabot. Ettől nagyon ritkán lehet eltérni, amennyiben ismerjük a márkát, annak méretezést, és már van tőlük több darabunk – lehet a kivétel.
- Ha nem jó a méret, ha már ekkor sem kedveljük meg, kicsi az esély, hogy később szeretni fogjuk.
- A számozás lehet kiindulópont, de országok és márkák között óriási eltérés tapasztalható. Egyéni vásárláskor tájékozódj, kérj segítséget, ha bizonytalan vagy!
- A próbafülkében – szerencsés esetben – minden oldalról látjuk az alakot. Azért érhetnek meglepetések. Több méretet vigyél be magaddal.
- Mozogjunk a megvásárolni kívánt ruhadarabban: üljünk le; fogjuk keresztbe a karunkat; gomboljuk be; kicsit sétáljunk, forogjunk…
Vásárlásnál figyeld meg a következőket:
- hol gyűrődik az anyag (pl. vízszintesen a hátadon, akkor egy számmal nagyobbat kell választani);
- szabott ruha kellemesen simul-e a hátadhoz;
- eláll vagy feszül-e a gombolásnál (mellrésznél különösen kínos látvány eredményezhet);
- a gallér lehetetlenül eláll-e a nyakadtól; (szabott ingnél, blézernél hanyag, elméretezett hatást nyújt);
- jó helyen van-e a váll-, illetve a mellvarrás;
- kabátod és a blézer ujjának milyen a szabása: vajon hónaljban feszül, gyűródik; vagy éppen szépen simul és követi a karod vonalát;
- blézer ujja mennyire rövid – ingujj kilátszódhat, mint a fériaknak a zakó alól az ing, kabát alól viszont nem, így a kabát ujja legyen hosszabb (persze a 3/4 -es ujj kivétel)
- kabát milyen hosszú; gondold végig mihez viseled – nem elegáns, ha a kabát alól kikandikál „egy darab” ruha
- a szoknya, ruha tapad és/vagy felcsúszik-e, ha leülsz benne;
- díszkomfort érzésed van benne, még ha nem is tudod az okát – akkor is engedd el.
A nappali fény az, ami visszaadja a valódi színt. Igaz, léteznek olyan világítótestek, amelyek képesek megközelítően hasonló érzést nyújtani, mint a természetes fény. A blokkot tegyük el.
Vásárlásainkat igyekezzünk kordában tartani, ne halmozzunk fel felesleges dolgokat már csak azért sem, hogy kíméljük a pénztárcánkat és a környezetünket.
Tudtátok, hogy a vásárlási kényszert függőségként kell kezelni?